NEWS


pondělí 10. května 2010

Aviatická pouť 2010 by insequi

Pátého a šestého června proběhla na Pardubickém letišti akce u příležitosti oslav 100 let aviatiky v Čechách. Po oba dva dny byla k vidění přehlídka vojenské techniky a skoro všeho co nejen u nás po dobu posledních sta let létalo. Namátkou bych jmenoval pár strojů co je k vidění na fotkách: Junkers Ju-52, De Havilland DH-82 Tiger Moth, Supermarine Spitfire Mk.Vb a z novějších strojů to byly Mig-15, Mig-29 a JAS-39. Dále bych pak zmínil vystoupení akrobatické skupiny The Flying Bulls Aerobatic Team, které opravdu stálo za to. Více o programu je v článku hned pod odkazem na fotky.


100 Let aviatiky v Čechcách

A nějaké malé info k programu, který byl koncipován jako takový průřez historií našeho letectví.
Začínalo se rekonstrukcí prvního veřejného vzletu aeroplánu, který před sto lety, ve stejném městě, provedl Jan Kašpar, takže byl k vidění Blériot IX v celé své kráse.
Následovala ukázka bojové techniky a rekonstrukce z první sv. války doprovázená letovou ukázkou strojů Fokker Dr.I a Sopwith 1½ Strutter.
Meziválečné období alespoň co jsem si všiml zastupovalo několik strojů Avia, Letov, Zlín a Aero. Po nich nastoupil další tahák v podobě Junkers Ju-52 a následovala zese nějaká ta bojová ukázka v podobě výsadku. Aby se situace trochu uklidnila následovalo skupinové vystoupení North American T-6 Harward, Boeing Stearman a De Havilland DH-82 Tiger Moth a musim říct že Tiger Moth se mi líbil asi nejvíc, tohle letadlo má prostě něco do sebe.
Druhá sv. válka a bojové ukázky doplněné o letouny Supermarine Spitfire Mk.Vb, Focke-Wulf Fw-190A, Jak-3, Jak-9 a Jak-11 nenechala diváky odpočinout a věřte že na tom sluníčku to bylo chvilkama hodně horký. Asi ani nemá cenu moc k tomu dodávat, bojová vřava jak na zemi tak na nebi je zachycená na fotkách a snad z toho dýchne trochu atmosféry i na vás.
Následovalo zase meziválečné období, s nim skupinové létání letounu Zlín 26 Trenér a pak hned skupinová akrobacie v podání The Flying Bulls Aerobatic Team.
Vystoupení této skupiny bylo podle mě asi nejsilnější zážitek, letadla Zlín 50 LX v jejich roukou rozehráli dokonalou show ve které nechyběla snad žádná vychytávka a jak je vidět z fotek rozestupy při akrobacii ve formaci, zrcadlovém letu nebo "válení sudů" jsou opravdu minimální.
Jako vyvrcholení si pro nás pořadatelé připravili společné vystoupení proudových letadel používaných naší armádou a ve společném letu se představili Mig-15, Mig-29, JAS-39, L-29, L-39 a L-159 které celý den krásně zakončilo. Následovala už jen procházka po stojence a odjezd domů.
závěrem ještě nějaké to poděkování Radce Máchové ze skupiny The Flying Bulls Aerobatic Team za umožnění tohoto zážitku a Jiřímu za půjčení filtrů a poradenství s úpravou fotek (alespoň nějaké ty stopy pro prachu se povedlo eliminovat).

INS

Žádné komentáře:

Okomentovat